DSRF Open SUP Tour 2018 – Results

Når du deltager i et race på Danish SUP Tour modtager du automatisk point i den samlede SUP tour stilling. Pointene til hver atlet beregnes som en procentdel af det maksimale antal point:

1. plads – 100%
2. plads – 88%
3. plads – 79%
4. plads – 72%
5. til 18. plads – mindre 3% hvert sted
19. til 32. plads – mindre 2% for hvert sted
(32. plads og alle placeringer derefter vil modtage 2% point.)

En atlet der ikke stiller til start eller undlader at gennemføre racet modtager 0 point. De 3 bedste resultater som atleten har opnået på touren lægges sammen til slut og giver atletens samlede pointscore. Hvis to atleter har samme antal point vægtes den individuelle atlets slutplacering på det sidste Danish SUP Tour event højest.

Der tælles point i kategorierne: Open Men, Women, Junior (u. 16), Master (+40), Grand Master (+50)

RacePoint
Open SUP Race #1100
Open SUP Race #2100
Open SUP Race #3100
Open SUP Race #4*100

*Ved pointlighed vil det være udøverens resultat fra Danish SUP Tour #4 eventen som vil blive vægtet højest.

Open Men

RankNameRacesHvide SandeHornbækSilkeborgKøbenhavnTotal
1Christian Andersen279100179
2Niels Lønborg28888176
3Joahn Skärskog (SWE)26972141
4Joshua Cartwright26069129
5Thomas Ege26366129
6Amine Bouizgaren25751108
7Martin Hald24857105
8Casper Steinfath1100100
9Henrik Carstens2365490
10Patrick Boyum17979
11Jacob Skov Poulsen2334578
12Göran Sivertson (SWE)17272
13Jens Wohlert2106070
14Urban Åkeson16666
15Peter Havn16363
16Damon Toal-Rossi2204262
17Thorkild Kristensen15454
18Mikel Mika15151
19Peter Egemose2301848
20Ronni Chidekel2183048
21Michael Lindberg14848
22Noa Stender2222446
23Martin Jensen2242246
24Karsten Krongaard14545
25Hauke Hartmann (GER)14242
26Morten Hedegaard13939
27Mads Lolle13939
28Patrick Jørgensen13636
29Flemming Nilsson13333
30Thomas Stender2122032
31Simon Trudsøe Andreasen2141630
32Kim Jensen12828
33Søren Holdgaard12828
34Niels Munck12626
35Thomas Andersen12626
36Jørgen Z. Andersen221416
37Steen Bojsen Jensen11616
38Lars Sinning221214
39Lucas Boyum11010
40Thomas Andersen2268
41John-Erik bang188
42Rasmus Blicher188
43Bert Glynxer2246
44Paul Jennings166
45Klaus Kevin Kristensen144
46Joachim Winther122
47Christian Gøbel122
48David Suarez122
49Claus Madsen122
50Søren Eriksen122
51Mathias Vagt (GER)122
52Jesper Jakobsen122
53Carsten Sørensen122
54Kenneth Bareuther122

Women

RankNameRacesHvide SandeHornbækSilkeborgKøbenhavnTotal
1Nicoline Rasmussen288100188
2Maria Østergaard Holm26369132
3Maya Persson (SWE)1100100
4Maria Petersen18888
5Marie Sandbak17979
6Ditte Toft17979
7Lise Dannesboe17272
8Pia Randers17272
9Gitte Kristensen16969
10Vicki Bareuther16666
11Elsebeth Østergaard16060
12Mette Ladefoged15757
13Bettina Bech15454
14Line Klastrup15151
15Katie Price14848
16Helle Kjær14545
17Pernille Gravesen10 (DNF)0
18Mille Dinesen10 (DNF)0
19Line Christensen10 (DNF)0

Junior

RankNameRacesHvide SandeHornbækSilkeborgKøbenhavnTotal
1Noa Stender2100100100
2Lucas Boyum18888

Master Men

RankNameRacesHvide SandeHornbækSilkeborgKøbenhavnTotal
1Niels Lønborg2100100200
2Johan Skärskog (SWE)27979158
3Thomas Ege26972141
4Ronni Chidekel26060120
5Thomas Stender25454108
6Göran Sivertson (SWE)18888
7Patrick Boyum18888
8Thomas Andersen2365187
9Urban Åkseon (SWE)17272
10Peter Havn16969
11Karsten Krongaard16666
12Jens Wolert16666
13Jacob Skov Poulsen16363
14Hauke Hartmann16363
15Steen Bojsen Jensen15757
16Thomas Andersen15757
17Klaus Kevin Kristensen15151
18Søren Eriksen14848
19Jesper Jakobsen14545
20Kenneth Bareuther14242
21Christian Gøbel13939

Master Women

RankNameRacesHvide SandeHornbækSilkeborgKøbenhavnTotal
1Gitte Kristensen1100100
2Vicki Bareuther18888
3Elsebeth Østergaard17979
4Mette Ladefoged17272
5Bettina Bech16969
6Helle Kjær16666

Grand Master Men

RankNameRacesHvide SandeHornbækSilkeborgKøbenhavnTotal
1Henrik Carstens288100188
2Martin Jensen27272144
3Jørgen Z. Andersen26369132
4Bert Glynxer26063123
5Thorkild Kristensen1100100
6Flemming Nilsson18888
7Søren Holdgaard17979
8Kim Jensen17979
9Paul Jennings16969
10John-Erik Bang16666
11Mathias Vagt (GER)16666