DSRF Open SUP Tour 2017 – Results

Når du deltager i et race på DSRF Open SUP Touren modtager du automatisk point i den samlede SUP tour stilling. Pointene til hver atlet beregnes som en procentdel af det maksimale antal point:

1. plads – 100%
2. plads – 88%
3. plads – 79%
4. plads – 72%
5. til 18. plads – mindre 3% hvert sted
19. til 32. plads – mindre 2% for hvert sted
(32. plads og alle placeringer derefter vil modtage 2% point.)

En atlet der ikke stiller til start eller undlader at gennemføre racet modtager 0 point. De 3 bedste resultater som atleten har opnået på touren lægges sammen til slut og giver atletens samlede pointscore. Hvis to atleter har samme antal point vægtes den individuelle atlets slutplacering på det sidste Open SUP Race event højest.

RacePoint
Open SUP Race #1*100
Open SUP Race #2*100
Open SUP Race #3**200
Open SUP Race #4***300

Open Men

RankNameRacesFjord X-ingVedbækKlitmøllerPræstøTotal
1Moses Løvsted33372138198441
2Morten Lander269100264433
3Joep van Bakel1300300
4Mads Ring279200279
5Philip Hahn Petersen263176239
6Amine Bouizgaren1237237
7Casper Steinfath1100120220
8Michael Lindberg1216216
9Jakob Færch1207207
10Morten Yde218158176
11Casper Andersen216144160
8Peter Havn25488142
9Thomas Ege25779136
10Kristian Hegn Olsen1132132
11Dirk McCall1126126
12Søren Holdgaard2286997
13Christian Andersen18888
14Niels Lønborg17272
15Frank Staal266369
17Göran16666
16Ian Jørgensen16666
19Michael Vermont16060
18Jens Wohlert16060
20Simon Madsen15757
21Carsten Sørensen15151
22Morten Nielsen14848
23Christian Justesen14545
24Michael Bagge14242
25Patrick Jørgensen13939
26Niklas Borgen13636
27Niels Munck13030
28Kasper Thrane12020
29Alexander11414
30Michael Skjødt11212
31Kristian11010
32Martin H188
33Kristoffer Kristensen144
38Jørgen Andersen122
34Christian Gøbel122
40Lars Bjerregaard122
41Brian L. Schmidt122
35Christian K.122
36Nikolaj Vang122
37Steen B. Jensen122
39Henrik B. Andersen122

Women

RankNameRacesFjord X-ingVedbækKlitmøllerPræstøTotal
1Nicoline Rasmussen3100100200300700
2Lise Dannesbo27288144304
3Maya Nilsson1264264
4Cathrine Yde279176255
5Lucinde Juul Albrecht1158158
6Marianne Kruse-Winther1138138
7Elizabeth McCall1132132
8Magareta Engstrøm18888
9Marie Sandback16969
10Mette K. Jensen16666
11Stine Molin16363
12Vicky Bareuther16060
13Susanne Steinfath15757
14Anni Rask15454
15Tanja Lykke15151
16Mette Ladefoged14848
17Marie Jensen1DNF0

Master

RankNameRacesFjord X-ingVedbækKlitmøllerPræstøTotal

Junior

RankNameRacesFjord X-ingVedbækKlitmøllerPræstøTotal
1Elizabeth McCall1200200
2Christian Andersen1100100