DSRF Open SUP Tour 2017 – Results

Når du deltager i et race på DSRF Open SUP Touren modtager du automatisk point i den samlede SUP tour stilling. Pointene til hver atlet beregnes som en procentdel af det maksimale antal point:

1. plads – 100%
2. plads – 88%
3. plads – 79%
4. plads – 72%
5. til 18. plads – mindre 3% hvert sted
19. til 32. plads – mindre 2% for hvert sted
(32. plads og alle placeringer derefter vil modtage 2% point.)

En atlet der ikke stiller til start eller undlader at gennemføre racet modtager 0 point. De 3 bedste resultater som atleten har opnået på touren lægges sammen til slut og giver atletens samlede pointscore. Hvis to atleter har samme antal point vægtes den individuelle atlets slutplacering på det sidste Open SUP Race event højest.

RacePoint
Open SUP Race #1*100
Open SUP Race #2*100
Open SUP Race #3**200
Open SUP Race #4***300

Open Men

RankNameRacesFjord X-ingVedbækKlitmøllerPræstøTotal
1Morten Lander269100169
2Peter Havn25488142
3Thomas Ege25779136
4Moses Løvsted23372105
5Casper Steinfath1100100
6Søren Holdgaard2286997
7Christian Andersen18888
8Mads Ring17979
9Niels Lønborg17272
10Frank Staal266369
11Göran16666
12Ian Jørgensen16666
13Philip Hahn Petersen16363
14Jens Wohlert16060
15Michael Vermont16060
16Simon Madsen15757
17Carsten Sørensen15151
18Morten Nielsen14848
19Christian Justesen14545
20Michael Bagge14242
21Patrick Jørgensen13939
22Niklas Borgen13636
23Niels Munck13030
24Kasper Thrane12020
25Morten Yde11818
26Casper Andersen11616
27Alexander11414
28Michael Skjødt11212
29Kristian11010
30Martin H188
31Kristoffer Kristensen144
32Nikolaj Vang122
33Lars Bjerregaard122
34Christian Gøbel122
35Christian K.122
36Brian L. Schmidt122
37Steen B. Jensen122
38Jørgen Andersen122
39Henrik B. Andersen122

Women

RankNameRacesFjord X-ingVedbækKlitmøllerPræstøTotal
1Nicoline Rasmussen1100100200
2Lise Dannesbo17288160
3Magareta Engstrøm18888
4Cathrine Yde17979
5Marie Sandback16969
6Mette K. Jensen16666
7Stine Molin16363
8Vicky Bareuther16060
9Susanne Steinfath15757
10Anni Rask15454
11Tanja Lykke15151
12Mette Ladefoged14848
13Marie Jensen1DNF0

Master

RankNameRacesFjord X-ingVedbækKlitmøllerPræstøTotal

Junior

RankNameRacesFjord X-ingVedbækKlitmøllerPræstøTotal
1Christian Andersen1100